Kam si zajet na kole nebo dojít pěšky Zvičina

Součástí Krkonošského podhůří je i kopec Zvičina 671 m.n.m.. Po vyšlápnutí na jeho vrchol se můžete kochat krásnými výhledy do širokého a dalekého okolí nebo navštívit turistickou Raisovu chatu a vychutnat si tytéž pohledy z prosklené otáčivé kupole. Ve zdejší restauraci si můžete dát i něco na zub.  Na samém vrcholu Zvičiny stojí barokní kostelík, za kterým najdete i sjezdovku. Zvičina je také oblíbeným bodem pro paraglidisty.

Dvůr Králové n.L.

Neboli "Starobylé věnné město českých královen" se nachází v údolí horního toku Labe. Dominantou města je Kostel sv. Jana Křtitele, kde Václav Hanka našel nejstarší psaný text Rukopis královédvorský ze 13.století. Procházku městem můžete spojit s návštěvou Náměstí T. G. Masaryka, radnice, Šindelářské věže, muzea a nebo se osvěžit na Tyršově koupališti. 

V nedaleké Žirči je letiště s možností vyhlídkových letů nad městem a jeho okolím.

Pokud s sebou máte i svou ratolest nebo jste vy sami obdivovateli africké fauny, určitě Vám nesmí uniknout návštěva Zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Co vše je tam k vidění najdete zde.Kuks

Pro milovníky barokního umění tu máme v tichém sevřeném údolí horního toku Labe, mezi městy Jaroměř a Dvůr Králové obec Kuks, ve které se nachází národní kulturní památka Hospitál Kuks s bohatou sochařskou výzdobou, kterou nechal vybudovat hrabě František Antonín Špork v 17-18. století. Špitál byl původně útočištěm pro vysloužilé vojáky.

Chloubou hospitálu je Kostel Nejsvětější Trojice s krásným oltářem, který můžete doplnit ještě návštěvou rodinné hrobky Šporků. Na každém kroku potkáte alegorii soch Ctností a Neřestí umístěné na terase před hospitálem a v Lapidáriu z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Ke špitálu patří i lékárna U Granátového jablka, ta se dochovala v původní podobě. Prohlídkou lékárny se dozvíte tajemství dračí krve či lebky oběšence a vyzkoušíte si roli lékárníka. Díky nedávné rekonstrukci uvidíte obdivuhodný soubor maleb Tance smrti, pokrývající hlavní chodby hospitálu. Celý areál zdobí Bylinková zahrada plná květin, léčivých bylinek, propojená mlatovými cestičkami a příjemným posezením.

Doplňkem barokní památky je Kaskádové schodiště se Sochami Tritonů pod hospitálem, kdy během vinobraní je pod tekoucím proudem vína. Ochutnavači vín si zamilují období podzimu září, kdy se koná Vinobraní na Kuksu.

Nedaleko Kuksu najdete další sochařské dílo Matyáše B. Brauna -Braunův Betlém. Pískovcové biblické sochy v lese s postavami Marie, Josefa, malého Ježíška a řadou poustevníků. K Betlému z Kuksu se dostanete krásnou 3,5 km stezkou po červené či žluté značce.Les Království

Nedaleko proti proudu řeky Labe je jedna z nejkrásnějších přehrad
v České republice. Přehrada Les Království neboli "pohádková " 
je údolní vodní nádrž na řece Labi a od města Dvora Králové
nad Labem (5 km). Důvodem stavby byla povodeň v červenci v roce 1872. Později se vybudovala i průběžná Vodní elektrárna, která je umístěna při pravém břehu pod přehradní hrází. V roce 2010 byla prohlášena za národní kulturní památku.

Miletín

Malebné městečko mezi Dvorem Králové a Hořicemi, které proslavil jeho rodák, básník Karel Jaromír Erben. Po něm je pojmenována i naučná stezka, která Vás povede po stopách Kytice. Stezka má dva okruhy (5km a 14km), z nichž každý má 10 tématických zastávek.

Při návštěvě Miletína nezapomeňte ochutnat Erbenovy Miletínské modlitbičky!


Koupaliště Dachova

V horkých letních dnech se zastavte na Dachovech. Najdete tu přírodní stylové koupaliště, napájené lesním pramenem. Když budete mít štěstí, zahlédnete tu i čolka horského. Koupaliště je zde od roku 1925 a v roce 2020 byla jeho ikonická budova s kabinkami zrekonstruována.

Dachova jsou zároveň spojena cyklostezkou s Hořicemi. Na cyklostezce 2,5km dlouhé, vedoucí převážně lesem, potkáte pramen Kalíšek a pro děti je cesta zpestřena Chlumíčkovou naučnou stezkou.


Hořice

Svůj přívlastek "město kamenné krásy" nemají Hořice nadarmo. Nachází se zde nejstarší sochařsko-kamenická škola v Evropě, Sochařský park Sv. Gotharda, monumentální hřbitovní portál a mnoho významných pomníků. Obdivovatelé umění mohou navštívit také Galerii plastik na vrchu Sv. Gotharda a městské muzeum, které najdete na náměstí. Tam najdete na radnici i infocentrum.

Výlet si můžete udělat také k Masarykově věži samostatnosti nebo k nedaleké rozhledně na hřebenu Hořického chlumu.

Kdo si potrpí na sladké, doporučujeme ochutnat pro město typické hořické trubičky, které zakoupíte na každém kroku.

Obdivovatelé motorek si na své přijdou v květnu, kdy se zde jezdí motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla a v srpnu také Česká Tourist Trophy. Kdo se zrovna netrefí do víkendového závodu, může navštívit muzeum Czech Road Racing.


Hrad Pecka

Pro obdivovatele hradů a zámků stojí za návštěvu městys Pecka. Stojí zde známá zřícenina hradu z přelomu 13.-14. století, jehož nejznámějším majitelem byl Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Díky rozsáhlým rekonstrukcím je nyní ve dvou prohlídkových trasách zpřístupněn západní palác a sklepení.

V teplejších měsících se můžete osvěžit na peckovském koupališti nebo si dát na náměstí domácí zmrzlinu. Koupaliště s kempem má i široké sportovní zázemí. 

Lázně Bělohrad

Vydejte se prozkoumat poklidné lázeňské městečko, které je rodištěm K. V. Raise. Po jeho stopách Vás povede Raisova naučná stezka. Projít si můžete 5 km dlouhý okruh, který vede nejbližším okolím města (zámecký park, Byšičky - kostelík sv. Petra a Pavla, křížová cesta, park Bažantnice). Pro zdatnější turisty je zde 11ti kilometrová trasa, která končí na vrchu Zvičina. Po cestě najdete celkem 14 informačních tabulí.